• Tips

    Shopping Tip | Price Per Pound

    Grocery stores can be sneaky. I received an advertisement from my local grocery store that promoted a box of Cheez-Its for $1.99. At first look that sounds like a great deal, there’s a limit of 4 per customer. This makes the customer in me think “What a bargain, I better grab four now before they’re gone”. Of course, it’s natural, it has the magic price of $1.99. Upon further inspection, it isn’t a huge bargain at all. Why? To find out if your money is being spent as efficiently as possible, take a closer look at the unit price per pound. This is the smaller box, it’s the one advertised…

Sign Up for More!

Subscribe to the newsletter for the latest recipes, projects, and updates.